Strona główna
Zdjęcia
Wyciszanie PC

Wersja 4.1
© michu
2001 - 2024

Valid HTML 4.01!
Valid CSS!
Made in Poland
Made with Notepad++
Spam Poison
Wyciszanie PC

.:: Wyciszenie stacji roboczej Silver v1.1 ::.

 Obudowa :: HDD :: GPU i CPU :: Zasilacz :: Efekty
Celem modyfikacji było ekstremalne wyciszenie przy zachowaniu prawidłowego chłodzenia powietrzem. Na warsztat trafiła aluminiowa obudowa Chieftec AX-01SL-D. W górnej zatoce 5,25" umieściłem kontroler wentylatorów Zalman ZM-MFC1. Do kontrolera podłączyłem 3 wentylatory chłodzące obudowę. W dolnej zatoce 5,25" znalazł się panel sterujący zasilacza, w który wbudowałem termometry LCD. Jeden z nich pokazuje aktualną temperaturę pasywnie chłodzonego mostka północnego na płycie Asus P4G8X. Do drugiego podłączyłem termistor zainstalowany wewnątrz zasilacza. Na drzwiach widać wklejki z mat wytłumiających. Wymieniłem również diody Power i HDD.
Zrezygnowałem z oryginalnych plastikowych koszyków mocujących wentylatory z tyłu obudowy. Rozwiązanie takie chociaż jest praktyczne to nie zapewnia właściwej amortyzacji wentylatorów. Wyciąłem obydwa osłabiające przepływ powietrza perforowane grille. Wentylator wyciągający Papst 8412 N/2GL @ 8V, 900 obr./min zamocowałem na kołkach z miękkiej gumy izolujących jego drgania od blach obudowy. Otwór na drugi wentylator zasłoniłem kwadratową zaślepką z 4 mm plexi wyklejoną kawałkiem maty wytłumiającej. Wentylator sterowany jest kontrolerem Zalmana z przodu obudowy.
Całą obudowę wykleiłem od wewnątrz wielowarstwowymi matami Noiseblocker EvolutionEQ Platinium, które są dość ciężkie i grube by znacząco stłumić wibracje oraz zablokować część wydostających się z obudowy dźwięków. W tym przypadku wytłumienie obudowy było szczególnie ważne ze względu na to, że lekka aluminiowa blacha łatwiej wpada w wibracje niż stalowa. Kable zostały uporządkowane i pospinane owijkami z PVC, co ułatwia swobodny przepływ powietrza w obudowie. Do podłączenia napędów DVD-RW i FDD użyłem okrągłych kabli Antec i Akasa.
Ciche dyski Seagate Barracuda 7200.7 (120GB i 160GB) umieściłem w zestawach chłodzących Zalman ZM-2HC1 (technologia heatpipe). Przykręciłem je do dna obudowy tuż przy wentylatorze wciągającym chłodne powietrze. Przy dnie obudowy temperatura powietrza jest niższa niż w jej wyższych partiach co sprzyja lepszemu chłodzeniu HDD. Gumowe amortyzatory będące elementem coolera Zalman separują dyski od obudowy i pomagają stłumić "stukanie" głowic. Wentylator to miękko zawieszony Papst 8412 N/2GLE @ 8V, 900 obr./min sterowany z panelu Zalmana. Perforowany grill wyciąłem by ułatwić pracę wiatrakowi a znajdujący się powyżej otwór na drugi wentylator zakleiłem kawałkiem maty wytłumiającej.
Grafika Asus GeForce4 Ti4200 128MB chłodzona jest coolerem Zalman ZM80C-HP. Duża powierzchnia aluminiowych radiatorów pozwala na pasywne chłodzenie GPU. Zainstalowany na bocznej sciance obudowy wentylator Papst 8412 N/2GLE @ 10V, 1200 obr./min poprzez odcinek plastikowej rury kieruje strumień chłodnego powietrza wprost na aluminiową konstrukcję Zalmana. Dzięki temu nawet podczas dużego obciążenia (3DMark03) termistor zamontowany na GPU wskazuje temperatury w okolicach 40°C przy temp. otoczenia 22°C. Sterowany z przedniego panelu wentylator zawiesiłem na gumowych kołkach a kontakt między GPU i radiatorem poprawiłem pastą termoprzewodzącą Arctic Ceramique.
Powietrze zasysane z zewnątrz obudowy przez przedni i boczny wentylator dociera do miedzianego coolera CPU Zalman CNPS 7000A-Cu zamocowanego na procesorze Pentium 4-2.40B. Wentylator podłączony jest do płyty głównej i korzysta z kontroli obrotów Asus Smart Fan (10/15). Dodatkowo w obwodzie zasilającym umieściłem opornik 56 Ohm, 2W. Automatyka Asusa reguluje obroty wentylatora w zakresie 1150-1550 obr./min zależnie od temperatury CPU. W praktyce wentylator pracuje na najniższych obrotach zapewniając cichszą pracę coolera niż oryginalne sterowanie Zalman w trybie "Silent Mode". Rdzeń procesora posmarowałem pastą Arctic Ceramique. Ciepłe powietrze wyprowadzane jest z obudowy przez wentylator wyciągający i wentylator zasilacza.
System pobiera prąd z zasilacza Antec TrueControl 550P. Oba hałaśliwe wentylatory 92 i 80 mm zastąpiłem pojedynczym, wolnoobrotowym Papst'em 4412 F/2GL (120 mm). Nowy wentylator przymocowałem gumowymi kołkami po zewnetrznej stronie obudowy zasilacza. Aby zwiększyć efektywność chłodzenia zdecydowałem się na rozbudowę radiatorów. Chłodzony w ten sposób PSU jest niemal bezgłośny. Dodatkowo od obudowy izoluje go silikonowa uszczelka oraz podkładki z miękkiej gumy.
Pełny opis modyfikacji w osobnym artykule "Wyciszenie zasilacza Antec TrueControl 550P".
 Efekty

Po dostrojeniu wentylatorów obudowy, zmodyfikowany komputer jest ledwo słyszalny z odległości 2 metrów w warunkach całkowitej ciszy nocnej. W dzień szum maszyny praktycznie ginie w tle dźwiękowym i pracując przy niej można zapomnieć o jej istnieniu.

//UZUPEŁNIENIE//
Poprawiłem tłumienie drgań zasilacza przy pomocy drugiej uszczelki wyciętej z maty silikonowej o grubości 1 mm i silikonowych podkładek 2 mm pod śruby mocujące. Dodatkowo zasilacz podparłem podkładkami z silikonu 2 mm.
Poprawiłem obieg powietrza odgradzając zasilacz od górnej części obudowy i zatok 5,25", matą ze wzmacnianej gumy o grubości 3 mm. Dzięki temu ciepłe powietrze powracające do obudowy z wewnętrzych otworów wentylacyjnych zasilacza nie gromadzi sie w okolicach napędów DVD-RW i wraca do głównego obiegu powietrza.
Staranniej wytłumiłem tylnią sciankę obudowy matami Blacknoise i pianką gumową.

//TESTY//
Pomiary przeprowadzone zostały w temperaturze pokojowej 22°C przy użyciu programu MBM 5 i zewnętrznych termometrów.
Obciążenie: 30 min CPUburn + kopiowanie plików.
Wentylator chłodzący CPU pracował z prędkością 1150 obr./min w ciągu całego testu.

  Bezczynność Obciążenie
CPU 38°C 51°C
Mostek północny 37°C 41°C
Płyta główna 31°C 32°C
HDD 33°C 35°C
Grafika 36°C 37°C
Zasilacz 43°C 48°C
Wentylator zasilacza 760 obr./min 930 obr./min

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

do poprzedniej strony :: do góry